fbpx Skóra TFL® - SECA

Skóra TFL®

zimna rewolucja

SKÓRA TFL®

Czarne, skórzane ciuchy motocyklowe wyglądają świetnie, ale mają jeden problem – mocno nagrzewają się w słońcu. Dzięki rewolucyjnej technologii skóra TFL odbija promienie słoneczne i pozwala obniżyć temperaturę nawet o 20 stopni C!

Zwykła skóra, a skóra TFL

Choć rynek skórzanej odzieży dla motocyklistów skurczył się nieco na korzyść odzieży tekstylnej z Cordury oraz innych materiałów syntetycznych, pojawienie się skóry TFL to rewolucja, która może zmienić tę sytuację. Odzież motocyklowa ze skóry wciąż jest popularna, a od zawsze najlepiej sprzedają się skóry w kolorze czarnym.

Czarna skóra ma jednak jeden problem – wyjątkowo mocno nagrzewa się w słońcu. Wynika to z fizyki – ciemne kolory pochłaniają znacznie więcej energii słonecznej, niż kolory jasne. Dla przykładu barwiona na biało skóra odbija nawet 95% więcej energii słonecznej niż skóra czarna. Choć właściwości skóry jako materiału pozwalają jej odbić większość promieniowania słonecznego, są one mocno osłabione w procesie farbowania i barwienia, który znacznie pogarsza zdolność odbijania UV – zwykła, barwiona na czarno skóra bydlęca odbija zaledwie do 8% promieni słonecznych, które zmieniają się w energię cieplną i drastycznie podnoszą temperaturę skóry.

Skóra TFL to rewolucyjna odmiana skóry pokrytej specjalnymi barwnikami i powłoką zewnętrzną, która powoduje, że nawet całkowicie czarna kurtka zachowuje się pod wpływem promieni słonecznych tak jakby była w jasnym kolorze, odbijając promieniowanie słoneczne. To przekłada się znacznie mniejsze nagrzewanie się skóry. Nic więc dziwnego, że producenci ciuchów dla motocyklistów coraz częściej stosują w swoich kurtkach, rękawicach, czy kombinezonach skórę TFL.

Co to jest skóra TFL?

Tajemnica skóry TFL tkwi w procesie jej barwienia i farbowania. Zasadniczo sam skrót TFL to nazwa firmy zajmującej się produkcją chemii do wyprawiania i barwienia skóry, a nie skrót od Teflonu jak się błędnie uważa. To powszechny błąd (teflon można zastąpić skrótem PTFE). To właśnie firma TFL Ledertechnik opracowała sposób na rozwiązanie problemu nagrzewającej się czarnej skóry. Aby osiągnąć pożądane właściwości, czyli odbijanie nawet 70% promieni słonecznych i znacznie mniejsze nagrzewanie, skóra jest barwiona specjalnym barwnikiem Sella Cool Black (barwienie na mokro, nasączanie), a po procesie wyschnięcia jest dodatkowo traktowana specjalną powłoką pigmentu RODA Cool Black. To połączenie przewraca barwionej skórze naturalne właściwości skóry – zdolność odbijania nawet 70% promieniowania słonecznego i zminimalizowanie procesu nagrzewania, co w efekcie pozwala na stałe obniżyć temperaturę kombinezonu czy kurtki motocyklowej nawet o 20 stopni C.

Skóra TFL w ciuchach motocyklowych i motoryzacji

Rewolucyjne właściwości skóry TFL są coraz mocniej doceniane nie tylko przez producentów odzieży motocyklowej, ale również w przemyśle samochodowym, gdzie coraz częściej wykorzystuje się ją do szycia tapicerki w luksusowych samochodach. W branży motocyklowej skóra służy do produkcji każdego rodzaju odzieży, od rękawic, po kurtki, spodnie, buty oraz całe kombinezony.

Dzięki wykorzystaniu skóry TFL Cool w odzieży dla motocyklistów komfort termiczny podczas jazdy w bardzo gorące, słoneczne dni jest znacznie lepszy. Ciało nie przegrzewa się, a dłonie i stopy nie pocą się w takim stopniu jak w przypadku ciuchów ze zwykłej skóry, co przekłada się na niższy poziom zmęczenia, poprawę koncentracji i lepsze samopoczucie. Docenisz ją zwłaszcza wtedy, gdy w grę wchodzi jazda w warunkach miejskich w trybie stop-and-go, częste postoje na skrzyżowaniach i światłach, czyli zawsze wtedy kiedy ostre słońce najbardziej daje się we znaki.

INNE ARTYKUŁY, KTÓRE

mogą Cię zainteresować