fbpx Armalith® - SECA

Armalith®

Jeans nowej generacji

Armalith wdarł się przebojem na rynek materiałów używanych do produkcji odzieży dla motocyklistów.
To wzmocniony rodzaj jeansu, który jest bardziej wytrzymały od Kevlaru, Cordury, a nawet skóry.
Gdzie tkwi tajemnica Armalithu i co to właściwie za materiał?

Wzmocniony jeans

Armalith to szczególny rodzaj jeansu wzmocniony odpornymi na przetarcie i inne uszkodzenia włóknami UHMWPE (Ultra High Molecular Weight Polyethylene), czyli specjalny rodzaj włókien polietylenowych o wysokiej gęstości molekularnej. Włókna te są wplecione w bawełnianą przędzę, z której wykonywany jest jeans i są jego integralną częścią.

Został wymyślony we Francji w 2006 roku, a obecnie jest produkowany przez hiszpańską firmę Royotec. Armalith – podobnie jak Cordura czy Kevlar – został wymyślony na potrzeby wojska i technologii kosmicznych, ale z czasem dostrzeżono korzyści z zastosowania tego materiału komercyjnie. Szczególnie upodobały go sobie firmy produkujące odzież dla motocyklistów.

Armalith ma szereg zalet:

• Jest lżejszy niż typowy jeans wzmacniany Kevlarem lub aramidem.

• Dzięki zastosowaniu lycry zachowuje elastyczność, przez co jest bardziej komfortowy w noszeniu i podczas jazdy.

• W przeciwieństwie do jeansu wzmocnionego Kevlarem jest jednowarstwowy, dzięki czemu jest bardziej przewiewny i lepiej oddycha.

• Jest znacznie bardziej odporny na ścieranie od jeansu, bardziej wytrzymały niż Kevlar, czy Cordura, a najnowsza wersja Armalith 2.0 przewyższa w tym względzie nawet skórę bydlęcą.

Skład Armalithu

Armalith to mieszanka materiałów syntetycznych i naturalnych, które są łączone ze sobą na etapie przędzy. Jest traktowany jako jeans, bowiem aż 57% składu mieszanki stanowi bawełna – taka sama jak w typowych jeansach. 33% składu to włókna UHMWPE, które wzmacniają strukturę jeansu i czynią go tak wytrzymałym, a pozostałe 10% to dodatek Lycry, który nadaje materiałowi elastyczności. Wersja z Lycrą, czyli Armalith 2.0 została wprowadzona w 2015 roku. Armalith 1.0 bez Lycry wciąż jest wykorzystywany w ciuchach motocyklowych. Jest równie wytrzymały, jednak pozbawiony elastyczności.

Dzięki typowo denimowej strukturze, Armalith jest przyjemny w dotyku, świetnie wygląda, jest wytrzymały podczas długotrwałego użytkowania i nie traci właściwości z upływem czasu. Zarówno długotrwałe wystawienie na promienie UV, jak i wielokrotne pranie (nawet 1000 razy) nie pogarsza wytrzymałości włókien UHMWPE.

Zależnie od zastosowania, na przykład ciuchy miejskie, czy turystyczne, możemy rozróżnić również trzy klasy wytrzymałości Armalithu: podstawową A, mocniejszą AA, oraz najmocniejszą AAA.

Armalith kontra Kevlar i Cordura

Badania wytrzymałości włókien UHMWPE dowiodły, że materiał ten jest nawet 5-krotnie bardziej odporny na tarcie, 2,5x na rozciąganie niż Kevlar, a jednocześnie nawet 40% lżejszy i 10-krotnie bardziej odporny na działanie promieni słonecznych. Dzięki takim właściwościom w wielu dziedzinach włókna UHMWPE zastąpiły Kevlar, dotychczas uważany za najbardziej wytrzymały. Przykładem może być sprzęt wojskowy, gdzie włókna UHMWPE zastąpiły Kevlar jako skuteczniejsze, wytrzymalsze i lżejsze wypełnienie kamizelek kuloodpornych.

Tańsza w produkcji, ale również cechująca się świetną wytrzymałością Cordura wypada odrobinę gorzej niż Kevlar, a co za tym idzie Armalith jest pod tym względem lepszy. Cordura ma jednak inne zalety, na przykład duża wodoodporność. Same włókna UHMWPE są całkowicie hydrofobowe, co oznacza, że nie wchłaniają wody, ale jako połączenie z włóknami bawełny nie jest tak wodoodporne jak Cordura.


Armalith spełnia Europejskie normy bezpieczeństwa

Armalith jest jednym z niewielu materiałów jednowarstwowych, które spełniają warunki europejskiej motocyklowej normy bezpieczeństwa EN 13595-2, a z pewnością jedynym jednowarstwowym, który zapewnia taki komfort noszenia, elastyczność i przewiewność. Właśnie dlatego tak wielu producentów, takich jak SECA wybiera Armalith do produkcji odzieży motocyklowej.

Zainteresowała Cię technologia?

Zobacz produkty

INNE ARTYKUŁY, KTÓRE

mogą Cię zainteresować