fbpx Jak dopasować odzież motocyklową - SECA

Jak dopasować

odzież motocyklową

Niezależnie od tego czy stawiasz na kombinezon skórzany, turystyczny komplet czy miejski zestaw ciuchów motocyklowych, najważniejsze dla twojego bezpieczeństwa i komfortu jest odpowiednie dopasowanie i wybór właściwego rozmiaru.

Skóra czy Tex?

Ciuchy motocyklowe mogą być skórzane, tekstylne z materiałów syntetycznych, z jeansu, a nawet bawełny wzmocnionej nylonem lub aramidem. Bez względu na to jaki materiał, styl, czy też krój wybierzesz, niezwykle istotne są bezpieczeństwo, komfort i dopasowanie. Te cechy są nierozłączne, bowiem poziom bezpieczeństwa komfort w dużej mierze zależą od tego, czy ciuchy są odpowiednio dopasowane.

Zależnie od tego, na jaki rodzaj ciuchów się zdecydowałeś, ważne jest aby wybrać odpowiedni rozmiar. Odzież motocyklowa powinna być komfortowa, ale też dopasowana do sylwetki, nie krępować ruchów.

Kombinezon skórzany

Skórzane kombinezony motocyklowe powinny dobrze przylegać do ciała. Nie powinny być zbyt duże, czy luźne w nogawkach i rękawach. Nie mogą jednak też krępować ruchów i powodować nadmiernej kompresji kręgosłupa – zwykle dzieje się tak, gdy weźmiemy o jeden rozmiar za mały.

Gdy mierzysz kombinezon koniecznie sprawdź jak układa się gdy siedzisz w pozycji na motocyklu, czy dobrze leży, czy protektory są na właściwych miejscach i nic nie ogranicza twojej ruchomości. Właśnie wtedy uwidocznią się wszelkie mankamenty, miejsca gdzie kombinezon uciska lub obciera, co przy dłuższym użytkowaniu może być uciążliwe. Weź pod uwagę, że podczas długotrwałej jazdy dyskomfort będzie jeszcze większy, odbierając przyjemność z jazdy.

Zwróć uwagę na elementy poprawiające komfort i mobilność – harmonijkowe wstawki w zgięciach stawów, wykończenie kołnierza czy rękawów, podszewkę (np. czy można wypiąć ją do prania).

Kombinezon nie powinien być również zbyt duży. Istnieje wtedy bowiem ryzyko, że podczas jazdy, lub podczas upadku protektory mogą się przesunąć, a luźne fragmenty kombinezonu zaczepić o przeszkodę.

Ciuchy turystyczne

Ciuchy turystyczne to inna bajka niż kombinezon, ale zasady są z grubsza te same. Komplet tekstylny również powinien być w miarę dobrze dopasowany i przylegający, choć nie tak bardzo jak kombinezon. Podczas przymiarki sprawdź położenie protektorów, a także długość oraz szerokość rękawów i nogawek – nie powinny być ani zbyt luźne i długie, ani za krótkie i wąskie. Kurtka powinna dobrze leżeć na ramionach (nie podnosić się), nie podwijać się w pasie i nie odsłaniać nerek, zwłaszcza w pozycji na motocyklu. Niemile widziany jest też nadmiar materiału pod pachami i w klatce piersiowej. Luźna kurtka może pompować się i furkotać, powodując dyskomfort podczas jazdy, a w trakcie wypadku, podobnie jak w przypadku kombinezonu istnieje ryzyko przesunięcia się ochraniaczy.

Częstym problemem spodni motocyklowych są zbyt krótkie nogawki, które odsłaniają cholewy butów. Zwróć na to uwagę – nogawki powinny zakrywać wejście do butów, aby podczas jazdy w deszczu do wnętrza nie lała się woda. Najlepiej, jeśli w pozycji na motocyklu nogawki sięgają do wysokości podbicia w butach.

Wybierając komplet ciuchów turystycznych, sprawdź cechy poprawiające komfort, możliwości regulacji, wentylację.

Miejskie ciuchy motocyklowe

Przy wyborze miejskiego kompletu składającego się z jeansów i kurtki ze skóry, lub Cordury kieruj się podobnymi zasadami jak w przypadku kompletu turystycznego. Ciuchy miejskie powinny być przede wszystkim wygodne, ale powinny być też dobrze wentylowane, co przydaje się w miejskich korkach. Ciuchy miejskie często wyposażone są w nieco skromniejsze ochraniacze, ale nie lekceważ również tego elementu – większość wymuszeń pierwszeństwa, drobnych kolizji i zwykłych upadków zdarza się właśnie w mieście.

Na co zwrócić uwagę wybierając odzież motocyklową?

• dobre dopasowanie
• właściwy rozmiar
• odpowiednia długość i szerokość nogawek i rękawów
• elementy poprawiające komfort
• dopasowanie w pozycji na motocyklu
• możliwości regulacji
• system wentylacji
• jakość i ilość protektorów

Zainteresowała Cię technologia?

Zobacz produkty

INNE ARTYKUŁY, KTÓRE

mogą Cię zainteresować